share
1401/06/02
به همت نشر پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی؛
کتاب «جهاد نظامی بر اساس آموزه های قرآن و اهل بیت(ع)» منتشر شد

کتاب «جهاد نظامی بر اساس آموزه های قرآن و اهل بیت(ع)» اثر عباس کوثری در 97 صفحه به چاپ رسید.

به گزارش پرتال جامع علوم و معارف قرآن، کتاب «جهاد نظامی بر اساس آموزه های قرآن و اهل بیت(ع)» اثر عباس کوثری است که در پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تهیه و به همت نشر این پژوهشگاه در 97 صفحه منتشر شد. 

پژوهشکده مذکور تلاش کرده است با پژوهشگران فرهیخته و بهره گیری از آموزه های نورانی قرآن و اهل بیت(ع) و تدوین فرهنگنامه سبک زندگی، کاربردی ترین اطلاعات موضوعات مرتبط با حوزه‌های گوناگون فردی، خانوادگی، اجتماعی و محیط زیست را در اختیار علاقه‌مندان قرار دهد.  

در میان مدخل های این فرهنگنامه، بعضی از موضوعات از ویژگی های خاص فرهنگی برخوردار است و عموم افراد جامعه به صورت گسترده با آن سروکار دارند. از این رو، به منظور ارتقا و تقویت سبک زندگی اسلامی، شایسته است آموزه‌های دینی مربوط به این گونه موضوعات علاوه بر ارائه در فرهنگنامه، به صورت کتابچه های مستقل نیز در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد. 

بر همین اساس، در اثر پیش‌رو شاخصه های مربوط به جهاد نظامی در آموزه های قرآن و اهل بیت(ع) تهیه می شود و در اختیار علاقه مندان قرار می‌گیرد. 

ساختار اثر

در این اثر، پس از مفهوم شناسی سبک زندگی اسلامی و مبانی و گستره سبک زندگی و مفهوم شناسی، اهمیت و اقسام جهاد تبیین شده است.

نویسنده، در ادامه این اثر، ضمن تبیین وجوب جهاد، به افراد معاف از جهاد (افراد غیرمکلف، افراد ناتوان و زنان) اشاره شده و اهداف جهاد (حاکمیت توحید، دفاع، ترویج عدالت، نجات مظلومان) را تشریح کرده است. 

سپس، با اشاره به اهمیت ساماندهی و تشکیلات، بایسته های قبل از جهاد (آموختن احکام جهاد و آمادگی نظامی) تبیین و مورد تأکید قرار گرفته است.

«آداب زمان جهاد» از دیگر مباحث این اثر است که در این راستا دعا و نیایش، عدم استفاده از سلاح سمی، پشتیبانی و غافلگیرنمودن دشمن توصیه شده است. 

در این اثر، همچنین، فرماندهی و آداب آن بر اساس آموزه های قرآن و اهل بیت(ع) به تفصیل مورد تبیین قرار گرفته و سپس به آداب رویارویی با دشمن پرداخته شده است. 

نویسنده در پایان این اثر، به «آداب بعد از جهاد بر اساس آموزه های قرآن و اهل بیت(ع)» می پردازد که از جمله این آداب می توان به مراقبت و هوشمندی، رسیدگی به مجروحان و خانواده شهیدان، رعایت حقوق اسیران(تأمین خوراک و پوشش اسیران و رعایت جایگاه اجتماعی اسیران)، پرهیز از مثله کردن و کثرت یاد خدا و استغفار اشاره کرد. 

برشی از اثر

* آداب رویارویی با دشمن بر اساس آموزه های قرآن و اهل بیت(ع) 

از جمله مباحث لازم در جهاد نظامی، آداب رویارویی با دشمن است که در این راستا توصیه هایی در قرآن و فرمایشات ائمه اطهار(ع) ذکر شده است که در این راستا می توان به اتمام حجت، آغاز نکردن جنگ، پرهیز از گرفتن اسیر قبل از پیروزی و تناسب مقر فرماندهی با موقعیت نظامی اشاره کرد. 

* رعایت حقوق اسیران در قرآن و کلام ائمه(ع)

کافرِ اسیر شده، در صورتی که زن و مرد نابالغ است، کشتن او جایز نیست و مرد بالغ نیز اگر پس از خاتمه جنگ اسیر شود، کشته نمی شود، بلکه امام یا نایب او بین آزاد کردن وی در قبال دریافت مالی یا بدون آن و یا بردگی گرفتن او مخیّر است و اگر در حال نبرد اسیر شود، کشته می شود، مگر آنکه اسلام را انتخاب کند. 

در جنگ ها معمولا عده ای اسیر می شوند و از نتایج طبیعی آن است؛ ولی آنچه اهمیت دارد، اهداف جنگ و کیفیت رفتار اسیران و نظام حقوقی حاکم بر آنان است. در جاهیت هدف غارت و ازدیاد ظالمانه ثروث بود، ولی در اسلام هدف اصلاح و تربیت و در نهایت آزاد شدن آنهاست؛ به گونه ای که برای آزادی بردگان سهمی از زکات قرار داده است؛ اسلام برای اسیران حقوقی را مقرر ساخته و زیباترین جلوه انسانی را ترسیم کرده است که از جمله این حقوق می توان به تأمین خوراک و پوشش اسیران و رعایت جایگاه اجتماعی اسیران اشاره کرد. 

علاقه مندان برای خرید اینترنتی این کتاب می توانند به نشانی اینترنتیhttp://shop.isca.ac.ir/  مراجعه کنند.