share
1400/07/21
به همت پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن:
بازنگری مجموعه 33 جلدی فرهنگ قرآن به پایان رسید

بازنگری مجموعه 33 جلدی فرهنگ قرآن، به عنوان جامع ترین کلان پروژه معجم معنایی قرآن، به همت پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی دفتر تبلیغات اسلامی به پایان رسید.

به گزارش پرتال جامع علوم و معارف قرآن، حجت الاسلام و المسلمین عیسی زاده مدیر گروه فرهنگ نامه ها و معاجم قرآنی پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن اظهار داشت: فرهنگ قرآن (کلید راهیابی به موضوعات و مفاهیم قرآنی) جامع ترین مُعجم معنایی قرآن در 33 جلد پس از 10 سال تلاش از سوی پژوهشگران گروه فرهنگ نامه های قرآنی مورد بازنگری و برای انتشار مجدد ارسال گردید.

عیسی زاده بیان داشت: این اثر قرآنی که افتخار کسب رتبه کتاب سال جمهوری اسلامی و کتاب سال حوزه علمیه و چندین رتبه دیگر را در شناسنامه خویش دارد، از بزرگترین فرهنگ نامه های قرآنی جهان اسلام است که ازسوی دهها پژوهشگر برجسته قرآنی پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تدوین و به جهان اسلام عرضه شده است و هم اکنون به دو زبان عربی و اردو در حال ترجمه و انتشار می باشد.

وی افزود: از ویژگی های این معجم معنایی قرآن، فراهم سازی زمینه دسترسی سریع و آسان پژوهشگران، مبلغان، مفسران و عموم جامعه به بیش از 3 هزار مدخل اصلی و ارجاعی و بیش از 60 هزار موضوع فرعی قرآنی می باشد که زمینه ساز تدوین صدها پایان نامه، کتاب و مقالات قرآنی می باشد.

عضو هیأت علمی پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن ادامه داد: از جمله دیگر ویژگی های این فرهنگ نامه استخراج بیش از 20 فرهنگ نامه تخصصی از آن می باشد که شامل فرهنگ های تخصصی(اخلاق، اقتصاد، تاریخ و اعلام، معنویت، کلام، سیاست، امنیت و اطلاعات،پیشرفت، خانواده، مدیریت، هنر و ادبیات، سلامت، مقاومت، مبانی بیانیه گام دوم انقلاب، رمضان، تبلیغ، فقه و حقوق، محمد(ص)، مطالعات تمدنی، محیط زیست) می باشد. با توجه به استقبال کم نظیر پژوهشگران در استفاده از این اثر قرآنی، علاوه بر نسخه ویندوزی، نسخه اندرویدی نیز تولید و در کافه بازار به صورت رایگان عرضه شده است.

عیسی زاده در پایان افزود: از خداوند منان برای بنیان گذار این پروژه، مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی که با در اختیار قرار دادن برداشت های قرآنی خویش - که در سال های حضورش در زندان رژیم ستم شاهی آماده کرده بود- طلب رحمت نموده و از حمایت‌های ارزشمند حجج اسلام والمسلمین آقایان: دکتر احمد واعظی، ریاست محترم دفتر تبلیغات اسلامی، دکتر نجف لک زایی، ریاست محترم پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و محمد صادق یوسفی مقدم، رئیس محترم پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن و همه پژوهشگران و همکاران خدمات پژوهشی که با تلاش شبانه روزی خویش زمینه تولید چنین اثر فاخر و ماندگاری را فراهم نمودند صمیمانه تشکر و قدر دانی می نمایم.