share
1400/07/13
به همت پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن؛
از کتاب «مهارت های ارتباطی با سالمندان بر اساس آموزه های قرآن و اهل بیت(ع)» رونمایی شد

آیین رونمایی از کتاب «مهارت های ارتباطی با سالمندان بر آموزه های قرآن و اهل بیت(ع)» در پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار شد. 

به گزارش پرتال جامع علوم و معارف قرآن، در ابتدای این مراسم حجت الاسلام والمسلمین دکتر لک زایی رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی ضمن تبریک هفته گرامیداشت و تکریم منزلت سالمندان گفت: در قرآن کریم آیات چندی وجود دارد که مطلبی را در مورد خدای متعال می‌فرماید و بلافاصله در خصوص والدین دستوری را داده از جمله درآیه 23 سوره اسراء و آیه 36 سوره نساء و همچنین آیه 150 سوره انعام و در آیات 83 و 215 سوره بقره که اشاره دارد دو پیمان از بنی اسرائیل گرفته شده است یکی بر توحید و دیگری احسان نسبت به والدین، البته احسان تنها مختص به والدین نیست. 

وی ادامه داد: با دقت در سه واژه مسلمین، متقین و محسنین اینطور برداشت می شود که واژه مسلمین مربوط به رابطه انسان با خدا و تسلیم در برابر دستورات خداست. واژه متقین در ارتباط انسان با نفس خودش و کنترل و مراقبت از نفس است. واژه احسان و محسنین نیز روابط انسان با دیگران را تنظیم می کند و می گوید که روابط با دیگران براساس احسان باشد که در این خصوص  والدین و سالمندان جایگاه ویژه ای دارند.

در ادامه دکتر حسام الدین علامه رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور، ضمن تشکر بابت برگزاری مراسم رونمایی از کتاب مهارت‌های ارتباطی با سالمندان بیان داشت: در فرهنگ اسلامی وجود سالمندان و احسان به آنان به عنوان عاملی جهت نزول برکات و خیرات در زندگی و باعث رخ دادن اثرات مثبت و سازنده در زندگی اطرافیان قلمداد می شود. این نگاه  به مکارم اخلاقی که در جای جای روابط انساها وجود دارد در حوزه سالمندی قطعا به صورت مضاعف وجود دارد و این فرهنگ در این دوران مدرنیته و فردگرایی می تواند کمک ما باشد.

وی افزود: در قدم اول باید این آموزه های قرآنی و اهل بیتی دسته بندی و صورت بندی شود و در اختیار جامعه قرار داده شود منتهی کار به همین جا ختم نمی شود اینکه ما این فرمایشات فاخر قرآنی و اهل بیت را تبدیل کنیم به مهارتهای ارتباطی باید از شبکه های اجتماعی ، انمیشین و گرافیک و هم از متخصصان امور تربیتی استفاده شود و بتوان پیوند بین نسلی را از سنین پایین شروع کنیم و این مسیر مهارت افزایی و مهارت آموزی را فراهم کنیم تا تبدیل به یک فرهنگ کاربردی و مورد عمل در جامعه قرار بگیرد و می بایست این معارف غنی به صورت کاربردی و با زبان نسل نو در اختیار جامعه قرار بگیرد.

سپس حجت الاسلام والمسلمین یوسفی مقدم رئیس پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن گفت: مسئله بزرگسالان و سالمندان از موضوعات بسیار مهم است و بهترین شیوه این است که با فرهنگ قرآن سراغ مسئله سالمندی و بزرگسالی رفت و البته سالمندی از جمله مسائلی است که بطور عام در روایات مورد توجه و احترام به سالمندان مورد تاکید است. قران کریم به طور ویژه برای ما روش برخورد با بزرگسالان را به خوبی تبیین می کند. از یکسو بحث توجه به توحید را مطرح می کند «وَقَضَىٰ رَبُّكَ أَلَّا تَعْبُدُوا إِلَّا إِيَّاهُ» و در کنار آن بحث اخلاقی برخورد با والدین را مطرح می کند «وَبِالْوَالِدَيْنِ إِحْسَانًا»  و این در هم تنیدگی نشان می دهد که قرآن کریم مطالب و معارفش پراکنده نیست بلکه توجه به توحید و اخلاق در کنار یکدیگر ضروری است و توجه به حدود هر یک از اهمیت برخوردار است. مسئله دیگر فرهنگ‌سازی برای تعامل با سالمندان است. از اینکه می فرماید: «إِمَّا يَبْلُغَنَّ عِنْدَكَ الْكِبَرَ أَحَدُهُمَا أَوْ كِلَاهُمَا» استفاده می شود که پدر و مادر در حضور و محل زندگی فرزندان به بزرگسالی می رسند و فرزندان در خانه خود سالمندان را نگهداری کنند و این مسئله بسیار مهمی است و ما می فهمیم که افزون بر آنکه باید کریمانه با والدین و به درستی برخورد کنیم باید خانه خودمان را خانه سالمندان قرار دهیم. از این رو باید این فرهنگ قرآنی در جامعه با تبلیغ و فرهنگ سازی نهادینه شود و از خانه سالمندان در حد ضرورت استفاده شود نه آنکه فرهنگ رائج باشد. نکته ای که نباید از آن غفلت کرد این است که جامعه ما باید به سمتی برود که در جهت فرزند آوری و تولید نسل فعال باشد تا در آینده شاهد امنیت و توسعه اقتصادی در کشور باشیم.

در ادامه این مراسم حجت الاسلام والمسلمین عیسی زاده مدیر گروه فرهنگنامه های قرآنی بیان داشت: یکی از مسائل مهم جامعه اسلامی که مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) در سال 1391 آن را مطرح  و در بیانیه گام دوم انقلاب به آن توجه ویژه کردند مسئله سبک زندگی اسلامی بود. گروه فرهنگامه های قرآنی پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با تشخیص ضرورت پرداختن به این مسئله، تولید جامع ترین  پروژه فرهنگ نامه سبک زندگی را در چهار حوزه فردی، خانوادگی، اجتماعی و محیط زیست در دستور کار خود قرار داد است، این پروژه در 56 موضوع، شامل 28موضوع در حوزه فردی، 19 موضوع در حوزه اجتماعی و 5 موضوع در حوزه خانواده و 3 موضوع در حوزه محیط زیست می شود که تا کنون بیش از 25 موضوع منتشر و 20 موضوع در حال انتشار و بقیه نیز در حال تدوین و آماده سازی برای نشر است. 

وی افزود: یک از موضوعات مبتلا در حوزه اجتماعی سبک تعامل  با سالمندان می باشد که زمینه تولید آن با حمایت دبیرخانه شورای ملی سالمندان سازمان بهزیستی کشور و پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن فراهم شده است در این اثر بعد از مقدمه پژوهشکده و شورای ملمی سالمندان ابتدا موضوع سبک زندگی و ضرورت پرداختن به آن و اهمیت جایگاه سالمندان مطرح و سپس موضوع مهارت های ارتباطی با سالمندان مورد بحث قرار گرفته است و در پایان وظایف سالمندان در دوران سالمندی ارائه شد.

رئیس میز قرآن دفتر تبلیغات اسلامی در پایان افزود: نسخه دیجیتالی این اثر در کتابخوان همراه پژوهان به صورت رایگان ارائه شده و نسخه فیزیکی آن از طریق انتشارات پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و موسسه بوستان کتاب قابل دریافت است.