کارنامه اهلبیت(ع) در قرآن شناسی

کارنامه اهلبیت(ع) در قرآن شناسی

پدیدآورمحمدهادی یعقوب نژاد(نویسنده)

ناشر انتشارات پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی

زبانفارسی

 
صفحه از 0

قرآن کریم اساس اسلام است که خداوند با پیک الهی بر رسول رحمت، حضرت محمد بن عبداللهصل الله علیه و آله فرو فرستاده است. رسول ‌اکرمصل الله علیه و آله آخرین پیامبر و عصارۀ پیام‌آوران الهی، به امر خداوند در واپسین سخنان خود در اختتامیۀ مراسم باشکوه کنگرۀ عبادی - سیاسی حج، قرآن کریم و عترت را دو میراث ماندگار رسالت خویش و پیام‌آور سعادت و کمال انسان و هدایتگر او به سوی خدا معرفی کرد. بدین روی از نظر‌گاه اسلام، قرآن و عترت دو منبع اصیل دین شناخته شده‌اند و هرچند ممکن است در چگونگیِ منبع‌بودن آن دو، اختلافاتی میان فرقه های اسلامی باشد، قرآن رتبۀ بلندی دارد؛ زیرا بدون هیچ کاستی و فزونی کلام حتمی خداست. بدین روی آیات، کلمات و حروف و چینش معنا‌دار آن حامل پیام خداست و عترت معصوم نیز در همۀ عرصه های دینی همراهِ قرآن بوده، رهنمونِ انسانِ خداجوست.

پیوند میان قرآن کریم و اهل‌بیت علیه السلام پیوند میان « نور » و « بینایی » است. قرآن کریم نوری الهی است که قرین پیامبر اکرمصل الله علیه و آله شد، تا گواه رسالت و راستگویی او باشد ( وَاتَّبَعُواْ النُّورَ الَّذِیَ أُنزِلَ مَعَهُ )[1] و اهل‌بیت پیامبر اکرم علیه السلام از یک سو دیدگان بینا و از دیگرسو دستانی نیرومند و توانا دارند که خدای والا در قرآن کریم آن را دربارۀ برخی بندگان ویژه‌اش ستوده است: « وَاذْکُرْ عِبَادَنَا إبْرَاهِیمَ وَإِسْحَقَ وَیَعْقُوبَ أُوْلِی الأَیْدِی وَالأَبْصَار ».[1]
آری آن بزرگواران با دیدگان تیزبین و الهی خود همۀ ظواهر و بواطن قرآن کریم را شناخته و به جامعه بشری شناسانده‌اند و با دستان توانا و نیرومند خود در نگهداری و نگهبانی از معارف نورانی قرآن کریم کوشیده‌اند و تبیین این شناخت علمی و آن صیانت عملی موضوع نوشتار حاضر است.
کتاب ارزشمندی که پیش روی شماست، محصول کوشش علمی دانشمند گرامی، جناب حجت‌الاسلام و ‌المسلمین محمدهادی یعقوب‌نژاد، عضو هیئت علمی و معاون پژوهشی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی است که با همت بلند و تلاش پیگیر خود به جامعۀ قرآنی عرضه کرده است. از کوشش علمی این محقق قرآنی و ارزیابان فرهیخته، حجج اسلام سیدجعفر صادقی فدکی و محمد سحرخوان نیز نشر پژوهشگاه که عهده‌دار آماده‌سازی فنی و چاپ و نشر اثر حاضر بوده و هست، قدردانی می‌شود.
جهت دریافت متن کامل کتاب کلیک نمایید